Skip to content

7609 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 18, 2005

Property Information

Block324
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,580
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,900
54%
Improvement Value:$217,800
46%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,223+7.3%
2024$7,663-4.4%
2023$8,013+2.1%
2022$7,847+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 7501, Page 322Recorded3/21/2005

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 5189, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1931