Skip to content

1200 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block324
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage812
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,200
50%
Improvement Value:$254,800
50%
Total Assessment$514,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,980+7.3%
2024$8,368+20.4%
2023$6,948+2.1%
2022$6,804+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 9504, Page 505Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 5214, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1931