Skip to content

1617 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block326
Lot14.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,682
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
57%
Improvement Value:$226,300
43%
Total Assessment$526,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,194+7.3%
2024$8,568-35.5%
2023$13,280+2.1%
2022$13,006+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 9667, Page 498Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 9245, Page 450Recorded10/12/2017

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 9109, Page 310Recorded3/31/2016

Property Sale

Sale
$314,500
DeedBook 7039, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1916