Skip to content

1455 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 17, 1994

Property Information

Block326
Lot33.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,421
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
58%
Improvement Value:$203,200
42%
Total Assessment$489,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,546+7.3%
2024$7,964-14.1%
2023$9,271+2.1%
2022$9,079+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4799, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1931