Skip to content

7609 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2018

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block326
Lot39.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class49
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage4,156
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
26%
Improvement Value:$846,800
74%
Total Assessment$1,142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,965+7.3%
2024$18,605+5.0%
2023$17,723+2.1%
2022$17,357+345.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft4,156DeedBook 9567, Page 319NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$780,000

Property Built

Built

Year Built: 2018