Skip to content

7611 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2018

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block326
Lot39.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class49
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage4,921
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
26%
Improvement Value:$843,900
74%
Total Assessment$1,139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,914+7.3%
2024$18,558+4.7%
2023$17,723+2.1%
2022$17,357+345.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft4,921DeedBook 9517, Page 118NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 2018