Skip to content

1402 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Date
Jun 30, 1983

Property Information

Block326
Lot42.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description1S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,051
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
59%
Improvement Value:$170,300
41%
Total Assessment$415,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+7.6%
2024$6,508+3.1%
2023$6,311+2.2%
2022$6,176+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3382, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1931