Skip to content

7606 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block326
Lot6.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings2
ZoningC2
Sq Footage1,874
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,300
37%
Improvement Value:$299,100
63%
Total Assessment$473,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,270+7.3%
2024$7,707+15.0%
2023$6,702+2.1%
2022$6,563+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,874DeedBook 9913, Page 29Recorded7/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1916