Skip to content

1411 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2018

Property Information

Block327
Lot34.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description1S-B-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,008
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,400
54%
Improvement Value:$235,500
46%
Total Assessment$511,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,943+7.3%
2024$8,334+18.0%
2023$7,065+2.1%
2022$6,919+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 4712, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1931