Skip to content

1604 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block327
Lot66.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,024
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
50%
Improvement Value:$281,000
50%
Total Assessment$563,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+7.3%
2024$9,166+26.0%
2023$7,275+2.1%
2022$7,125+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 9621, Page 515Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 8983, Page 220Recorded7/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1931