Skip to content

1705 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 19, 1998

Property Information

Block327
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,200
57%
Improvement Value:$209,900
43%
Total Assessment$492,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,597+7.3%
2024$8,011+9.3%
2023$7,328+2.1%
2022$7,176+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5254, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1916