Skip to content

7802 Tonnelle Ave(Block 328 Lot 2.02)North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Oct 4, 1995

Property Information

Block328
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningC2
Sq Footage1,376
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,700
60%
Improvement Value:$192,700
40%
Total Assessment$480,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+7.3%
2024$7,821+4.1%
2023$7,509+2.1%
2022$7,354+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4912, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1916