Skip to content

1510 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block330
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,732
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,400
59%
Improvement Value:$197,000
41%
Total Assessment$475,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,305+7.3%
2024$7,740-6.6%
2023$8,288+2.1%
2022$8,117+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 9152, Page 95Recorded10/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956