Skip to content

1516 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block330
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,082
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,300
64%
Improvement Value:$164,500
36%
Total Assessment$456,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,980+7.3%
2024$7,437-12.4%
2023$8,487+2.1%
2022$8,311+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4584, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1956