Skip to content

1511 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1950

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Aug 29, 1997

Property Information

Block330
Lot5.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description1S-A-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,501
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
57%
Improvement Value:$228,500
43%
Total Assessment$527,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+7.3%
2024$8,588-2.2%
2023$8,785+2.1%
2022$8,604+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5185, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1950