Skip to content

1701 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Apr 18, 2002

Property Information

Block331
Lot11.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-S
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,596
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
54%
Improvement Value:$252,300
46%
Total Assessment$551,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,631+7.3%
2024$8,975-13.5%
2023$10,377+2.1%
2022$10,163+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 5986, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1951