Skip to content

1514 81st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2012

Property Information

Block333
Lot16.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,908
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,600
54%
Improvement Value:$232,800
46%
Total Assessment$506,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,847+7.3%
2024$8,244-2.5%
2023$8,458+2.1%
2022$8,283+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$288,400

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 8664, Page 111Recorded5/18/2009

Property Sale

SaleMulti
$494,400
DeedBook 7516, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1931