Skip to content

1601 82nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block333
Lot31.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,700
54%
Improvement Value:$224,800
46%
Total Assessment$488,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,534+7.3%
2024$7,953+7.8%
2023$7,375+2.1%
2022$7,222+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9764, Page 967NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1931