Skip to content

8419 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block337
Lot15.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningC2
Sq Footage2,990
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,000
38%
Improvement Value:$489,500
62%
Total Assessment$787,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,758+7.3%
2024$12,821+3.1%
2023$12,432+2.1%
2022$12,175+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966