Skip to content

8405 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block337
Lot27.022
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningC2
Sq Footage3,424
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,300
42%
Improvement Value:$448,200
58%
Total Assessment$772,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,496+7.3%
2024$12,576-2.6%
2023$12,906+2.1%
2022$12,639+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966