Skip to content

8503 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Jun 10, 1998

Property Information

Block337
Lot8.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningC2
Sq Footage2,288
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,900
48%
Improvement Value:$321,600
52%
Total Assessment$617,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,788+7.3%
2024$10,053-8.9%
2023$11,039+2.1%
2022$10,811+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 5312, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1966