Skip to content

1525 88th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block339
Lot79.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,722
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,800
42%
Improvement Value:$362,000
58%
Total Assessment$626,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,950+7.3%
2024$10,204-23.8%
2023$13,398+2.1%
2022$13,121+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,153DeedBook 8909, Page 921NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 2011