Skip to content

8617 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block339
Lot83.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,504
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,400
57%
Improvement Value:$242,800
43%
Total Assessment$568,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+7.3%
2024$9,250-0.8%
2023$9,324+2.1%
2022$9,131+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7305, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1956