Skip to content

8504 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 27, 2020

Property Information

Block340
Lot21.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,000
44%
Improvement Value:$395,800
56%
Total Assessment$708,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,383+7.3%
2024$11,539+6.6%
2023$10,822+2.1%
2022$10,598+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961