Skip to content

8401 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block341
Lot17.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,260
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,700
57%
Improvement Value:$234,200
43%
Total Assessment$544,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,519+7.3%
2024$8,871+1.5%
2023$8,739+2.1%
2022$8,558+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023