Skip to content

8412 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971
Residential
Vacant

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block341
Lot36.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
48%
Improvement Value:$319,600
52%
Total Assessment$612,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+7.3%
2024$9,973-7.9%
2023$10,834+2.1%
2022$10,610+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 9748, Page 366Recorded5/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1971