Skip to content

8617 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block342
Lot9.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,328
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,000
49%
Improvement Value:$313,500
51%
Total Assessment$614,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,735+7.3%
2024$10,004-2.3%
2023$10,243+2.1%
2022$10,031+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961