Skip to content

1505 86th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Dec 6, 1996

Property Information

Block343
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
52%
Improvement Value:$258,700
48%
Total Assessment$533,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,324+7.3%
2024$8,689-7.5%
2023$9,388+2.1%
2022$9,194+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5076, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1916