Skip to content

8414 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2001

Property Information

Block344
Lot57.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
57%
Improvement Value:$227,500
43%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303+7.3%
2024$8,669+34.5%
2023$6,444+2.1%
2022$6,311+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956