Skip to content

8423 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 18, 2015

Property Information

Block344
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
64%
Improvement Value:$138,700
36%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,747+7.3%
2024$6,287+3.6%
2023$6,070+2.1%
2022$5,944+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 9029, Page 692Recorded3/27/2015

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 7301, Page 114Recorded6/15/2004

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5212, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1941