Skip to content

1107 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block348
Lot38.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage806
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
45%
Improvement Value:$213,400
55%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+7.3%
2024$6,305+16.6%
2023$5,408+2.1%
2022$5,296+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft806DeedBook 9066, Page 202Recorded9/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1936