Skip to content

1108 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jul 25, 2002

Property Information

Block348
Lot43.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,664
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,500
54%
Improvement Value:$261,900
46%
Total Assessment$571,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,982+7.3%
2024$9,302+11.6%
2023$8,335+2.1%
2022$8,162+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$257,000
DeedBook 6043, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1936