Skip to content

1401 81st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block350
Lot32.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,414
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
59%
Improvement Value:$220,400
41%
Total Assessment$535,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,103+7.5%
2024$8,466-4.6%
2023$8,879+2.1%
2022$8,695+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5292, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1961