Skip to content

1409 81st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block350
Lot39.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,955
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,500
49%
Improvement Value:$222,200
51%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,612+7.3%
2024$7,093+0.5%
2023$7,059+2.1%
2022$6,913+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,955DeedBook 9552, Page 464Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8798, Page 29

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,955DeedBook 8116, Page 102Recorded2/1/2007

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7712, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1961