Skip to content

1108 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Date
Aug 23, 1991

Property Information

Block355
Lot56.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,900
48%
Improvement Value:$289,600
52%
Total Assessment$557,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,740+7.3%
2024$9,076+13.5%
2023$7,995+2.1%
2022$7,830+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4426, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1936