Skip to content

1114 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block355
Lot58.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,170
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,000
43%
Improvement Value:$393,200
57%
Total Assessment$684,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,953+7.3%
2024$11,139+13.3%
2023$9,833+2.1%
2022$9,630+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916