Skip to content

1300 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block355
Lot76.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,446
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,000
56%
Improvement Value:$225,100
44%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+7.3%
2024$8,370+30.6%
2023$6,409+2.1%
2022$6,277+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,446DeedBook 9794, Page 22Recorded1/3/2024

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft922DeedBook 9140, Page 617Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft922DeedBook 7429, Page 63NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1931