Skip to content

8414 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 3, 2015

Property Information

Block356
Lot69.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage918
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,100
63%
Improvement Value:$166,800
37%
Total Assessment$447,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,825+7.3%
2024$7,292+8.0%
2023$6,754+2.1%
2022$6,615+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft918DeedBook 9059, Page 966Recorded8/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1946