Skip to content

8419 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block357
Lot11.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,869
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
56%
Improvement Value:$216,000
44%
Total Assessment$491,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,328+7.5%
2024$7,743+12.1%
2023$6,907+2.1%
2022$6,764+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,869DeedBook 9333, Page 57Recorded8/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926