Skip to content

8416 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$226,961
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block357
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,756
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,000
41%
Improvement Value:$412,900
59%
Total Assessment$696,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,175+7.3%
2024$11,346+3.6%
2023$10,951+2.1%
2022$10,725+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$226,961

From:

To:

Sq Ft2,756DeedBook 9901, Page 951Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,756DeedBook 8882, Page 24Recorded12/5/2012

Property Built

Built

Year Built: 1966