Skip to content

8418b Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Vacant Land

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block357
Lot23.022
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,901+7.3%
2024$1,771+26.1%
2023$1,405+2.1%
2022$1,376+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

DeedBook 9761, Page 828Recorded7/28/2023