Skip to content

1407 88th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block359
Lot20.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,196
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
35%
Improvement Value:$519,600
65%
Total Assessment$804,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,056+7.3%
2024$13,099-17.1%
2023$15,797+2.1%
2022$15,471+0.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 5330, Page 270