Skip to content

1107 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1945
Industrial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block35
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1S-M-B
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage24,992
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,793,300
90%
Improvement Value:$302,000
10%
Total Assessment$3,095,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,075+7.3%
2024$50,391+96.3%
2023$25,671+2.1%
2022$25,141+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 7309, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1945