Skip to content

8501 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971
Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block361
Lot44.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings18
ZoningC1
Sq Footage3,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,197,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,912+7.3%
2024$19,487-25.5%
2023$26,157+2.1%
2022$25,616+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,200DeedBook 9548, Page 897Recorded4/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971