Skip to content

8707 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2008

Property Information

Block367
Lot5.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage19,976
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,190,100
31%
Improvement Value:$2,625,100
69%
Total Assessment$3,815,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,652+7.3%
2024$62,111+29.4%
2023$47,995+2.1%
2022$47,002+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915