Skip to content

8014 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 5, 2001

Property Information

Block378
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,864
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
45%
Improvement Value:$403,700
55%
Total Assessment$729,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,748+7.3%
2024$11,880-4.6%
2023$12,455+2.1%
2022$12,198+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5978, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1921