Skip to content

8106 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 10, 2003

Property Information

Block380
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,821
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
41%
Improvement Value:$453,900
59%
Total Assessment$773,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,520+7.3%
2024$12,599+21.0%
2023$10,412+2.1%
2022$10,197+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 7097, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1921