Skip to content

8108 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block380
Lot14.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,184
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
52%
Improvement Value:$294,100
48%
Total Assessment$616,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,763+7.3%
2024$10,030+4.8%
2023$9,570+2.1%
2022$9,372+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921