Skip to content

8113 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Date
Jul 30, 1997

Property Information

Block380
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
39%
Improvement Value:$464,900
61%
Total Assessment$761,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,310+7.3%
2024$12,404-10.3%
2023$13,825+2.1%
2022$13,539+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5173, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1988