Skip to content

8009 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jun 20, 2002

Property Information

Block380
Lot33.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,836
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
49%
Improvement Value:$337,000
51%
Total Assessment$657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,478+7.3%
2024$10,696-6.3%
2023$11,419+2.1%
2022$11,183+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 6025, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1921